Archi - przygody - Schronienie

Nowy rok szkolny nasza grupa rozpoczęła realizacją, przerwanego z powodu pandemii, projektu Archi przygody.
Jest to program z zakresu edukacji architektonicznej stworzony m. in. dla dzieci w wieku przedszkolnym. Stanowi propozycję przeprowadzenia zajęć o tematyce przybliżającej rozumienie zagadnień związanych z architekturą, a także wprowadzających w kulturę życia społecznego.
Główne założenia programu skupiają się wokół: nabywania przez dzieci wrażliwości i kreatywności, świadomości otaczającej ich przestrzeni, zrozumienia procesu projektowania i realizacji budowli oraz jej wpływu na otoczenie, docenienie tradycji architektonicznych i środowiska naturalnego.
Zajęcia, prowadzone przez nauczyciela przedszkolnego i architekta (Agata Marszał),  skupione są przede wszystkim na aktywnościach opartych na pracy zespołowej, ćwiczeniach manualnych, obserwacji i dialogu. Program został przygotowany i jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury.
Pierwsze zajęcia po przerwie dotyczyły schronienia. Głównym celem było poznanie podstawowych potrzeb mieszkaniowych jako miejsca, w którym jestem bezpieczny, pełniących m.in. funkcję schronienia, rozważne wykorzystywanie materiałów, ochrona przed wpływem żywiołów.
Kreatywne „Pszczółki” wybudowały finalnie schronienie w postaci rakiety – nie tylko można się schronić ale również zmienić miejsce pobytu, gdy obecne się znudzi a także ewakuować się, gdy nie będzie już bezpiecznie. Znak czasu? 😉