Archi - przygody - Skala i proporcja

16 listopada 2020 r. odbyły się w naszej grupie kolejne zajęcia w ramach „Archi – przygód”. Tym razem uczyliśmy się o skali i proporcjach.  Czy wiedzieliście, że gdy szeroko rozłożymy nasze ręce i zmierzymy od końca palców lewej ręki do końca palców prawej ręki to będzie tyle centymetrów ile wynosi nasz wzrost? A długość naszej stopy jest równa długości odcinka od łokcia do nadgarstka? To są proporcje. Potrzebne one są też do tego żebyśmy mogli korzystać z odpowiednich dla nas sprzętów. Na przykład gdybyśmy mieli w przedszkolu tylko duże krzesła to nam przedszkolakom byłoby niewygodnie. Mielibyśmy wtedy do czynienia z dysproporcją. Dopasowanie warunków, w których przebywamy do naszych potrzeb fizycznych nazywa się ergonomią. Dowiedzieliśmy się również, że jak coś zmniejszamy lub powiększamy to mamy do czynienia ze skalą. Prawda, że nie jest to takie trudne? Na zakończenie robiliśmy figurki z plasteliny, przedstawiające nas samych  w skali 1 : 10 . Już się nie możemy doczekać następnych zajęć.