Przedszkole Samorządowe nr 26
w Piotrkowie Trybunalskim

Pszczółki dbają o ząbki

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

"Pszczółki" sprawdzały, jaki wpływ mają kwasy (ocet) na nasze zęby. Do tego celu wykorzystano 2 jajka. Jedno zostało wysmarowane pastą do zębów, a drugie nie. Skorupki jajek, tak jak zęby, składają się z wapnia, dlatego właśnie były one przedmiotem obserwacji. Dzięki niej dzieci dowiedziały się, co się dzieje z zębami podczas zalegania w nich jedzenia i picia. Jajka zostały umieszczone w naczyniach z octem, ponieważ - tak jak soki, napoje i niektóre produkty spożywcze - jest kwaśny i podobnie oddziaływuje na zęby.
Wnioski: Po włożeniu do octu, na skorupce jajka nieposmarowanego pastą do zębów natychmiast pojawiły się bąbelki gazu. Oznacza to, że wapń zaczyna się rozpuszczać. W drugiej szklance bąbelki na skorupce nie pojawiają się od razu i było ich bardzo mało. Skorupka posmarowana pastą do zębów staje się na pewien czas odporna na działanie octu.
Wyjaśnienie: Wapń, który jest w zębach i w skorupce jajka, rozpuszcza się w kwasach. Ocet zawiera kwas. Zęby są bardzo twarde, ale codziennie są narażone na działanie kwasów z pożywienia. Aby chronić zęby, używamy past do zębów, które zawierają fluor. Dzięki niemu szkliwo zębów jest bardziej odporne na uszkodzenia. Fluoru nie wolno jednak połykać, dlatego po szczotkowaniu zębów dokładnie płuczemy je wodą. Ważne jest, żeby szczotkować zęby po każdym posiłku, tak by ochronna warstewka na szkliwie zębów mogła być stale odbudowywana.

Teraz mamy naoczny dowód konieczności dbania o zęby!!!

Tekst i zdjęcia A.P.